Zajedno sa svojim suprugom Ognjenom, Saša Balen Andrić, rodom iz Siska još je daleke 2011. odlučila napustiti atraktivan stan od 200 kvadrata na zagrebačkom Gornjem gradu i preseliti se na selo, točnije u vinograde koji su preko tjedna i zimi pusti. Zamijenili su užurbani ritam grada Zagreba mirom u kleti u Prkovcu, u divljini, bez struje, ceste i interneta.
Klet s “travom do ramena”, na pola puta između Zagreba i Siska, s vremenom su pretvorili u vrlo ugodno mjesto za život, mali raj na zemlji u kojem njihovi sinovi Mika i Grga bosi trčkaraju po travnjaku oko kuće.

Saša živi u šumi izmedu vinograda, bavi se regenerativnom poljoprivredom na mini imanju te razvija i potiče veliki interes za prirodnu gradnju, a u šetnjama sa svojim psima smišlja sve svoje buduće eko projekte i skuplja samonikle plodove…
Osim toga Saša je predsjednica Društva za socijalnu ekologiju Zeleno Zlato, koje se bavi promocijom održivog razvoja, osnaživanjem vulnerabilnih skupina i razvojem civilnog društva na razini lokalne zajednice.
Jedan od projekata u provedbi Društva za socijalnu ekologiju Zeleno zlato je i projekt Inkluzivna farma – Platforma zelenog poduzetništva koji se financira u okviru poziva „Razvoj i provedba programa za socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti u gradovima: Kninu, Belom Manastiru i općini Darda, Benkovcu, Petrinji i Vukovaru”, Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014 – 2020, Europskog socijalnog fonda.
Projekt “Inkluzivna farma – Platforma zelenog poduzetništva” postavljen je kako bi unaprijedio socio-ekonomske i životne uvjete osoba s invaliditetom te djece i mladih s teškoćama u razvoju Grada Petrinje. Cilj projekta je smanjiti socijalnu isključenost i povećati zapošljivost 50 osoba provedbom neformalnog oblika obrazovanja i osposobljavanja za:
- pčelarstvo i izradu pčelinjih proizvoda
- sakupljanje i preradu samoniklog bilja
- izradu prirodne kozmetike
- provedbu radionica poduzetništva
Saša je takoder i voditeljica Gradskih vrtova Sisak. Riječ je o projektu samoodrživog ekološkog vrtlarenja i proizvodnje zdrave hrane za vlastite potrebe.

Nas KroNlandovce posebno veseli što je Saša odnedavno i vanjska suradnica portala KroNland. Zajedničkim ćemo snagama pokušati uključiti sve ljude u radne procese Društva za socijalnu ekologiju Zeleno zlato, unaprijediti njihove životne vještine te ih približiti svakodnevnom socijalnom okruženju i svijetu rada. Razvijanjem socijalnih vještina naš zajednički cilj je unaprijediti kvalitetu života, te stvoriti preduvjete za neovisnije življenje i ravnopravno sudjelovanje u društvu svih krajeva lijepe naše, posebno za ljude s potresom pogođenih područja.
Saša će se svojim kolumnama i video prilozima pridružiti Danielu Pavlicu i Brisanom prostoru u otkrivanju i prezentiranju Nizozemcima, našeg tajanstvenog zelenog dijela Hrvatske bogatog našim predivnim šumama, livadama i poljima, jer upravo je to uz ljude bogatstvo naše lijepe Hrvatske.
Puno toga se može naučiti od Nizozemaca… kažu jedne od najsretnijih nacija na svijetu. I doista jesu, jedna od najsretnijih nacija na svijetu. Ja živim i radim u Nizozemskoj tek godinu dana, no u ovih godinu dana puno toga sam naučila od njih. Nizozemsko društvo je otvoreno društvo, izuzetno socijalno osvješteno. Nizozemce krasi plemenitost volontiranja kao stila života, otvorenost i prihvaćanje svih stranaca bez obzira na vjeru, rasu ili spol. Velika je istina da se od Nizozemaca može puno toga naučiti, ali kroz Sašin primjer dobre prakse života u skladu s prirodom i oni mogu itekako puno toga naučiti od nas…

Piše: Sandra Drnić
Lelystad, 11.01.2021.